Wprowadziliśmy certyfikację umiejętności
Technikum Mechatroniczne nr 1 posiada status Akademii Lokalnej Cisco oraz Laboratorium ECDL (European Computer Driver Licence). Jest też jedyną warszawską szkołą ponadgimnazjalną – partnerem Novell w programie NATP (Novell Academic Training Partner).
– Zachęcamy naszych uczniów do kreatywnego, innowacyjnego i technicznego myślenia, dzięki czemu wielu z nich udaje się osiągać sukcesy w konkursach i olimpiadach – opowiada Sławomir Kasprzak, dyrektor szkoły. – Wprowadziliśmy certyfikacje umiejętności, rozwijamy u uczniów gotowość do ciągłego uczenia się, tak pożądaną przez pracodawców, dzięki czemu wielu naszych podopiecznych już podczas praktyk otrzymuje oferty pracy – dodaje.
Technikum zajęło:
– 8. miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Techników w 2015 r.,
– 7. miejsce w Polsce w Rankingu Maturalnym Techników 2015.
Naszych absolwentów spotkasz na lotniskach w całej Europie
Technikum nr 9 Lotnicze im. Bohaterów Narwiku w Warszawie to jedyna szkoła ponadgimnazjalna w kraju i jedna z trzech w Europie posiadająca Certyfikat Organizacji Szkoleniowej Unii Europejskiej PART-147. Dzięki temu kwalifikacje jej absolwentów są uznawane niemal we wszystkich państwach świata. Dlaczego warto wybrać tę szkołę?
Mówi jej dyrektor, Ryszard Szczepański: – U nas przedmioty zawodowe są na pierwszym miejscu. Śledzimy rynek pracy, myślimy z wyprzedzaniem o tym, co będzie za kilka lat. Na przykład przymierzamy się teraz do kształcenia w zawodzie technik mechanik śmigłowca. Mamy dobrą młodzież, która chce latać. Ponad połowa naszych uczniów pochodzi spoza Warszawy. Oni wiedzą, po co przyszli do tej szkoły i co mogą osiągnąć. A my im to umożliwiamy. Naszych absolwentów można spotkać w całej Europie. Pracodawcy ich rozchwytują. Pracę mają zapewnioną jeszcze przed ukończeniem szkoły.
Technikum zajęło:
– 23. miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Techników w 2015 r.,
– 36. miejsce w Polsce w Rankingu Maturalnym Techników 2015.
Mówimy o innowacjach w budownictwie
Technikum Architektoniczno-Budowlane im. Stanisława Noakowskiego w Warszawie to szkoła z ponad 85-letnią tradycją. Kształci techników budownictwa oraz techników urządzeń sanitarnych. W 2014 r. egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie zdało 89 proc. uczniów klas drugich.
Przepis na sukces szkoły zdradza jej dyrektor mgr Jolanta Pindelska: – Mamy dobry system kształcenia. W naszej szkole żaden uczeń nie zostaje pozostawiony sam sobie – skupiamy się zarówno na uczniach słabych, jak i na uczniach zdolnych. Nasi nauczyciele ciągle sprawdzają stan wiedzy ucznia i jeśli trzeba wracają do treści, które wymagają dodatkowych wyjaśnień, powtórzenia czy utrwalenia. Mamy świetnie przygotowana kadrę, zespół fantastycznie współpracujących ze sobą nauczycieli, wspólnie analizujemy podstawę programową i przygotowujemy się do lekcji. Staramy się przygotować uczniów do funkcjonowania na rynku pracy. Pamiętamy o tym, że w budownictwie technologia może zmienić się całkowicie w ciągu jednego roku. I to, co było aktualne 2-3 lata temu, już takie nie jest. W tym roku wprowadziliśmy zasadę, że na każdej lekcji poświęcamy od 5 do 10 min na mówienie o innowacjach w naszej dziedzinie – nawet takich, o których nie mówi podstawa programowa. Dzięki temu nasi uczniowie wszędzie się odnajdą, wypuszczamy ich na rynek pracy z aktualną wiedzą.
Technikum zajęło:
– 36. miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Techników w 2015 r.,
– 24. miejsce w Polsce w Rankingu Maturalnym Techników 2015.
Dysponujemy doskonałym sprzętem
Technikum Geologiczno-Geodezyjno-Drogowe im. prof. dr. Stanisława Kluźniaka jako jedyne w Warszawie kształci w zawodzie geodety, geologa i drogowca. Co się kryje za sukcesem szkoły?
– Mamy bardzo dobrze przygotowana kadrę pedagogiczna, bez przerwy się dokształcamy, jesteśmy na bieżąca z nowościami w naszych specjalizacjach – opowiada dyrektor szkoły Małgorzata Augustowska. I dodaje: – Dysponujemy doskonałym sprzętem geodezyjnym, dzięki czemu nasi uczniowie nie mają problem z odnalezieniem się w pierwszej pracy. Pozyskaliśmy środki na zajęcia wyrównawcze dla uczniów słabszych, jednocześnie prowadzimy program „Szlifowanie diamentów” dla uczniów zdolnych. Skupiamy się też mocno na przedmiotach zawodowych. Nasi uczniowie każdego roku uczestniczą i dochodzą do finału olimpiad zawodowych, dzięki czemu uzyskują wstęp bez egzaminów na uczelnie techniczne. Uczestniczymy m.in. w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej, w Konkursie Wiedzy Geologicznej czy Olimpiadzie Innowacji Technicznych i Wynalazczości. Organizujemy „Dzień drogowca”, „Dzień geologa” i „Dzień geodety”. Zapraszamy wtedy do szkoły ludzi pracujących w danej branży, by podzielili się z uczniami swoim doświadczeniem. Współpracujemy z Obserwatorium Astronomiczno-Geodezyjnym w Borowej Górze – uczniowie wyjeżdżają tam na wykłady i obserwacje. Bierzemy udział, wspólnie z pracownikami firm geodezyjnych, w rajdach geodezyjnych – uczniowie rozwiązują zadania, a przy okazji poznają przyszłych pracodawców.
Technikum zajęło:
– 37. miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Techników w 2015 r.,
– 60. miejsce w Polsce w Rankingu Maturalnym Techników 2015.
Magdalena Pater